Szanuj każdą pracę i wykonywany zawód

Refleksja nad tym aby szanować każdą pracę, jaka by ona niebyła. Każda wykonywana praca jest ważna i cenna i każdemu należy się szacunek i wdzięczność za jej wykonanie.

REFLEKSJE

3/24/2024

W dzisiejszym wpisie chcę się podzielić krótką refleksją na temat naszych usług, a dokładniej mówiąc chodzi o usługę sprzątania grobów. Jak to bywa z nowym rokiem znaczna część przedsiębiorców podniosła ceny za swoje usługi, co oczywiście jest zrozumiałe ze względu na stale rosnące koszty pracy oraz wiele innych czynników, które wymuszają zmiany w cennikach. Oczywiście taka sytuacja spotkała także naszych klientów usług sprzątających, znaczna większość okazała jednak zrozumienie i przekazała nam swoje wsparcie.

Być może pomyślicie, że skupiam się nad negatywnym aspektem podwyżek dla klientów i chcę wylać swoje żale na tych, którzy nie chcieli zrozumieć podniesienia cen. Jednak chodzi mi tu o bardziej głębszy sens, który poniekąd mnie po prostu zasmucił.

Ten kto zna ekipę sprzątającą Świetliki, to wie, że w pracę wkładamy całe serce i swoją pracę wykonujemy najlepiej jak potrafimy, z pełnym zaangażowaniem, więc treść maila od klienta nas zwyczajnie zasmuciła. Po szczegółowej analizie o ile to procent nasze ceny poszły w górę na przestrzeni kilku lat, mogliśmy przeczytać takie oto zdanie: “...zatem z naddatkiem przeganiacie Państwo inflację licząc sobie coraz więcej za prostą i mało praco- i czasochłonną usługę, w dodatku nie wymagająca dla jej wykonania odrębnego przyjazdu bo przecież wykonywana przy okazji przejazdów koło cmentarza.”

Zdanie to nas bardzo zasmuciło ponieważ nie uważamy żeby nasza praca, zresztą żadna praca, nie jest zbyt prosta czy mało praco i czasochłonna. Nie jest też tak, że robimy to przy tzw. “okazji”, owszem jeśli jest kilka grobów na danym cmentarzu to można to nazwać “przy okazji” ale w wielu przypadkach na taką usługę wybieramy się zupełnie odrębnie.

Praca przy sprzątaniu grobów też wymaga nakładów, jeśli ktoś śledzi nasze media to wie, że nasz wózek “cmentarny” jest pełen sprzętu oraz odpowiednio dobranej chemii, sam dojazd na miejsce usługi także zajmuje czas. Bardzo często też zabieramy z domu swoją ciepłą wodę w kanistrach aby usługa porządkowania nagrobków była wykonana jak najdokładniej. Ogólnie rzecz biorąc, każda wykonywana czynność ma wiele aspektów, których po prostu nie widać. W naszym przypadku dochodzi jeszcze zrobienie zdjęć, zgranie ich na dysk, pomniejszenie aby "zmieściły" się  w emailu do klienta i oczywiście wysłanie wiadomości. Te wszystkie aspekty składają się na całokształt. 

Podsumowując, chciałem tym tekstem zwrócić uwagę aby szanować każdą pracę, jaka by ona nie była i naprawdę nie chodzi mi o podniesienie ceny ale o fakt, że ktoś po prostu nie docenia tego co robimy. Szanujmy się nawzajem i wszystkie rodzaje prac i wykonywanych zawodów bo nigdy nie wiadomo z czyjej pomocy w dalszej lub bliższej przyszłości przyjdzie nam skorzystać. A jako refleksję zamieszczę w tym miejscu wiersz Juliana Tuwima “Wszyscy dla wszystkich”, które doskonale opisuje powyższą sytuację i ten wiersz od wielu już lat motywuje mnie do pracy i przypomina o tym, że wszyscy razem jesteśmy sobie potrzebni.

P.S. Z klientem nadal współpracujemy 🙂 Obserwujcie nasze media bo już niebawem wpis o zupełnie odwrotnej tematyce…

Murarz domy buduje,

Krawiec szyje ubrania,

Ale gdzieżby co uszył,

Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecie

Na robotę nie ruszył,

Gdyby krawiec mu spodni

I fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,

Więc do szewca iść trzeba,

No, a gdyby nie piekarz,

Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści

I dla dobra wspólnego

Wszyscy muszą pracować,

Mój maleńki kolego.