Zaduma podczas sprzątania grobów

Chwila mojej refleksji podczas sprzątania grobów na starym cmentarzu.

REFLEKSJESPRZĄTANIE GROBÓW

10/20/20232 min czytać

Dni w drugiej połowie października obfitują w sporo pracy, a to oczywiście w związku z przypadającym na dzień 1 listopada Święta Wszystkich Zmarłych. Bardzo lubię ten rodzaj pracy, kiedy to mogę chodzić po cmentarnych alejkach i w przerwach pomiędzy sprzątaniem kolejnych grobów znajduję chwilę wytchnienia aby móc podziwiać zadbane groby czy z zachwytem spoglądać na zabytkowe pomniki. Czas takiej refleksji jest bardzo cenny i daje sił do dalszej pracy, a także zmusza do zastanowienia się nad sensem życia i dokąd ono tak naprawdę zmierza.

Sprzątając groby na cieszyńskich czy ustrońskich cmentarzach, czasem zdarza się zlecenie wyjątkowe czyli małe, wiejskie, stare cmentarze, tak zwane z "duszą". W tym przypadku zlecenie dotyczyło sprzątania nagrobków w Marklowicach Dolnych w gminie Piotrowice koło Karwiny, gdzie znajduje się Kościół pod Wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego - jest to piękny, zabytkowy, drewniany kościół, który obecnie przechodzi renowację.

Byłem zauroczony tym kościółkiem, który stoi dumnie pośród, często, bardzo starych nagrobków. Cmentarz jest niewielki ale jest urokliwy i można napawać się jego pięknem. Jeśli ktoś z czytelników będzie w pobliżu to zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. W kościele cały czas odbywają się nabożeństwa w języku czeskim i polskim.

Ze względu na nostalgię i piękno cmentarzy bardzo lubię wykonywać tę naszą usługę opieki nad grobami, zwłaszcza w ten jesienny czas zadumy.

I jeszcze garść krótkiej historii: "Najstarsza wzmianka o marklowickim kościele pochodzi z 1360, zaś ze spisu świętopietrza z 1447 wiadomo, że był kościołem parafialnym. Po okresie Reformacji został zwrócony katolikom przez specjalną komisję 14 kwietnia 1654 roku[3]. Wizytator biskupi w 1679 odnotował wezwanie kościoła: był nim wówczas św. Mikołaj, biskup. Kościół był wówczas filią parafii w Zebrzydowicach. Obecny kościół z nowym wezwaniem powstał w tym miejscu w 1739 roku. W latach 1912-1913 przeprowadzono ostatnie prace budowlane. W 1927 roku malowidła ścienne wykonał Maule z Frysztatu. W 1952 r. odkryto w jego wnętrzu pierwotne, unikatowe polichromie z motywami roślinnymi.

A więcej informacji znajdziecie na stronie parafii: Parafia Petrovice, Karwina